טיול צוות בריאות ורווחה – 22.07.09

באחד הימים הכי חמים של השבוע שעבר יצאנו, 26 מעובדי צוות הבריאות, שיקום ורווחה לטייל באזור הגליל המערבי.

 
 

כישורית

כפר כישורית שבגליל נראה כשילוב בין אתר נופש לבין קיבוץ: מבנים צבועים בסגול, תכלת ואפור, שבילים מרוצפים בעץ, וצמחייה ירוקה מנוקדת בפרחים צהובים, ברושים ועצי זית.המועדון של הכפר, שבו מתכנסים החברים לאחר שעות העבודה, עמוס בכורסאות רכות. והמרפסת צופה אל גבעות מוריקות.  ואולם כישורית הוא משהו אחר לגמרי: קהילה ייחודית בישראל ובעולם, שמעניקה לאנשים עם צרכים מיוחדים - בית, תעסוקה וכבוד עצמי, תוך שימוש בערכים הנשכחים של התנועה הקיבוצית וגם בחלק מאדמותיה. בכפר מתגוררים כ-130 חברים, שעובדים בענפי תעשייה וחקלאות זעירה, ומגלים איך להגדיר את עצמם לפי יכולותיהם ולא דרך מחלתם. בישוב שצמח על ערכי תנועת העבודה, ובהתאם לעקרונות הקיבוץ, הדבר החשוב ביותר הוא התעסוקה - כל אחד תורם לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו. הכפר ממומן מתרומות ומתקציבים ממשלתיים. למרות הבסיס הקיבוצי, השאיפות קפיטליסטיות לגמרי: "באמצע שנות ה-70 אנשים עם צרכים מיוחדים עשו עבודה שולית", סיפר מנהל הכפר. "אנחנו אמרנו שכל ענף ייצור חייב קודם כל להגיע לאיזון, ואז לשאת את עצמו מבחינה כלכלית. אני מרגיש שאנחנו מסודרים למשך השנים הבאות, אבל מה יהיה בעוד עשר שנים? מדיניות רווחה היא דבר משתנה. אני לא רוצה להיות תלוי רק בה". 

הכפר מתמחה בתחומים מגוונים. יש בו דיר עזים אורגני, שמייצר כ-180 אלף ליטר חלב בשנה, ומספק חלב עזים ליצרן המזון האורגני הרדוף. בנוסף, נמצא בו מפעל "צעצועץ", שמייצר צעצועים מעץ, כולם צבועים בצבעים פסטליים, אשר נמכרים ב-120 נקודות בישראל, וכן יש בו כלביית שנאוצרים לרבייה.כישורית נמצא כיום בתפוסה מלאה, והחברים שמתקבלים אליו מוזמנים להישאר בו כל חייהם. בכפר פועל גם בית ספר דמוקרטי, שמיועד לבני נוער עם בעיות נפשיות. ביה"ס יוצר דפוסי למידה מתאימים המשולבים בעולם העבודה, מדגיש את פיתוח הכשרים האישיים וההסתגלות לחברה ונערך להגיש כל תלמיד שיוכל ויבחר בכך, לבחינות בגרות בתחומים המתאימים לו. ביה"ס רואה עצמו כחלק בלתי נפרד ממארג העשייה הייחודי והקהילתי בכפר כישורית. בכישורית מתכננים להקים בשטחם כפר ערבי שיפעל לאורם של אותם עקרונות.  ואתם צריכים לראות את הבית הסיעודי החדש שרק כעת מסתיימת בנייתו – כולל המקלט המיוחד, הבריכה הטיפולית, החדרים המרווחים, והחלונות הפרוצים אל כל הנוף והנוי היפהפה שם. בית סיעודי ממש לדוגמא, עם כל מה שצריך, בעלות של יותר מ-22 מליון שקל –  והכל תרומות.  ואיך אמרה רבקה גולדנברג – ממקום של תעצומות הנפש אל מקום של תעצומות הטבע: 

 

ראש הנקרה

מיפגש מסעיר בין ההר לים:אין ספק שראש הנקרה היא אחת משמורות הטבע הייחודיות בישראל. ערכנו תצפית מההר אל חוף הים, וכמו כל התיירים ירדנו ברכבל אל הנקרות והכוכים המרשימים, שנוצרו בפעולה משולבת של תהליכים גיאולוגיים והשפעת גלי הים.

נס עמים

נס עמים הוא כפר שיתופי, צפונית לעכו על יד רגבה. היישוב הוקם בשנת 1963 על ידי יוהן פילון, רופא מהולנד אשר הקים את היישוב עם תושבים מהארץ וכן מתנדבים מארצות הברית, הולנד, שווייץ, בלגיה וגרמניה. רוב תושבי היישוב הם נוצרים וכן מתנדבים ממספר ארצות בעולם. תושבי היישוב שמו להם למטרה לחיות בדו-קיום בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל. השפה המדוברת ביישוב היא אנגלית.הישוב דומה לקיבוץ השיתופי בהתנהלותו.אכלנו ארוחת צהריים טובה בבית ההארחה שלהם, שמענו את סיפור הקמת הישוב וערכנו סיור קצר במוזיאון הקטן במקום. אין ספק – מקום עם השראה.

 

ולסיום, נסענו לעכו העתיקה למוזיאון "אוצרות בחומה"

מוזיאון לאתנוגרפיה ופולקלור של עכו והגליל המציג מאות פריטים שנאספו במשך שנים, והמייצגים את התרבות החומרית של תושבי האזור.

הפתעה נעימה היתה לניצה מנו כאשר מצאה במוזיאון את "נגריית אברמוב" של סבא יהודה אביו של שייקה.

מוזיאון קטן ומרשים. מומלץ.

לצפייה בתמונות נוספות הקליקו על אחת התמונות.

בארגון ולווי הטיול נעזרתי בחב' מאורות מקיבוץ גבע שעשו עבודה מצויינת. אין ספק, בגליל המערבי פחות חם מאשר בעמק שלנו. מיזוג האויר עבד יפה בכל מקום בו ביקרנו, הזענו קצת אך לא היה נורא כל כך, בסה"כ נהנינו מאוד, והאתנחתא הזו היתה חשובה מאוד לכל העוסקים בתפקידים השונים בצוות הבריאות והרווחה ואני מאמינה שהיא נתנה לכולנו אנרגיה להמשיך הלאה. 
עד הפעם  באה,                    לאה סלע.