תגובות   

+4 #7 תמר גלעד 2019-03-12 10:34
הפער בין "צדק" ל"משפט" הוא פער שקיים לא מהיום. (הוא בולט גם בעבירות פליליות קשות, אבל זה כבר סיפור אחר). והוא אכן פער מטריד, מטריד מאוד.
אם נוסיף לזה את הרוח הנושבת מאז בג"צ הקשת המזרחית והאווירה הפוליטית והציבורית שאינה מפרגנת (בלשון המעטה) להתיישבות העובדת ולקיבוצים - קיבלנו תוצאה מתסכלת.
מפאת "תפקידי בכוח" וקרבתי לעניין אני לא יכולה להתבטא מעבר לכך. אני כן יכולה לומר את מה שכתוב גם בפסק הדין של בית המשפט העליון, שמבחינה משפטית התיק הזה היה תיק בעייתי ביותר, בגלל חלוף הזמן, החוסר בראיות ותיעוד. עדים שיוכלו לספר ממקור ראשון מה הלך שם, לצערנו, לא נותרו. התוצאה מבאסת.
בהזדמנות זו ראוי להזכיר את שמחה צלניקר ז"ל, שליווה את ההליך המשפטי הארוך הזה במסירות ובנחישות משך שנים (נתקלנו פה הרבה במסדרונות והתעלמנו באלגנטיות זו מזה... שוב, משום תפקידי).
ציטוט
+7 #6 חן 2019-03-12 00:18
ו. בסוף צריך להבין שכמו שהמתיישבים נלחמו כדי לזכות בזכות להתיישב כאן, ופעלו לאיסוף הכספים ולעיבוד האדמה וחלקם הקריבו את חייהם בגלל המחלות כאן, אם אנחנו לא נילחם היום לשמור על הזכויות שלנו – אף אחד לא יילחם בשבילנו. את הקרב הנוכחי הפסדנו – אבל המערכה תימשך, המדינה תמיד תרצה להקטין את זכויותינו, ובעתיד נצטרך לשוב ולהילחם אם נרצה שיישארו לנו זכויות בקרקעות.
ז. אם לא היינו נלחמים בשנים האחרונות על הזכויות שלנו – לא הייתה לנו היום את המחצבה שמפרנסת אותנו בשנים האחרונות – ובתקווה גם בשנים הבאות, לא היינו מקבלים את כל הפיצויים שקיבלנו כשהפקיעו מאתנו שטחים לטובת כביש 71, וגם היום אנחנו מנסים לקבל זכויות במחצבה על בסיס חוזי החכירה שלנו ונאלצים להילחם על זה מול המוסדות.
ח. אז כן – הפסדנו הפעם, וזה היה כואב ואפילו משפיל, אבל מספיק לקרוא את האמירות של מזוז בפרוטוקול של הדיון בבית המשפט כדי להבין למה הפסדנו. מה שהכריע את המשפט הייתה קנאה ושנאה לקיבוצים באופן כללי. לא היה רצון לפתוח דיון אמיתי על הסוגיות המשפטיות שקשורות בערעור שלנו (שבהחלט נותנות מקום לדיון משפטי מעניין).
ציטוט
+6 #5 חן 2019-03-12 00:16
ג. למרות תוצאות הערעור המבאסות, חשוב לי שלפחות חברי בית אלפא וחפציבה ידעו את האמת:
a. לולא אנשי חפציבה ובית אלפא (ובפרט צבי דר (/לדרר) שהיה פעיל במיוחד בנושא), כל האדמות שבין בית השיטה לשדה נחום (אדמות שטה) היו שייכות היום לכנסייה – לא לקק"ל ולא למדינה !!!
b. לולא אנשי חפציבה ובית אלפא, בהחלט סביר שכל רצועת האדמה שלאורך מרגלות הגלבוע ממעין חרוד ועד המחצבה שלנו הייתה שייכת היום לכפרים הערביים שעל הגלבוע ושתבעו את הזכויות עליהן בשנות ה 40.
c. מתיישבי חפציבה ובית אלפא דאגו לאיסוף הכספים בקהילות שלהם כדי שכל קיבוץ ישלם את מלוא עלות 1700 הדונם שעליהם התיישבו + כ 20% דמי ניהול לקק"ל + עלויות השבחת השטח הראשונות.
ד. במהלך השנים, חלה פגיעה בזכויות שלנו בקרקעות – בהתחלה בהסכם החכירה שנחתם בסוף שנות ה 80, אבל עדיין היו החלטות מינהל שהכירו בזכויות של כלל המגזר החקלאי (כולל אותנו), ובהמשך בעקבות פסק דין הקשת המזרחית שהגדיר בצורה רחבה שהמגזר החקלאי לא שילם על הקרקע ובגלל זה לא מגיעות לו זכויות עודפות. לאחר פסק הדין הזה החלה תביעת הקרקעות לפני כ 11 שנה.
ציטוט
+6 #4 חן 2019-03-12 00:14
הי לאה,
א. ההחלטה ללכת לערעור התקבלה בפורום שכלל את ועד ההנהלה, את ההנהלה הכלכלית ואת צוות הקרקעות. לפני שהיא התקבלה התייעצנו עם עורכי דין שונים מהמשרדים הגדולים בארץ וגם עם בעלי ניסיון אחרים בתחום. היה ברור שמדובר בתיק לא פשוט ושרוב הסיכוי שלא נזכה, אבל בסופו של דיון רחב שכלל גם נציגים מחפציבה, ובהתחשב במשמעויות הוחלט להתקדם עם הערעור וכך עשינו.
ב. זה גם לא נכון לומר שלא היו לנו הוכחות להשתתפותם של המתיישבים. נכון שהראיות שיש לנו היו מאוד מוגבלות (דוח של הקרן הקיימת מסוף שנת 1923, כשאנחנו יודעים שהמתיישבים המשיכו לאסוף כספים גם בהמשך (לפי ההסכם היו צריכים לאסוף עד סוף 1926), וכבר בשלב זה הם אספו יותר מ 35% מהכסף, ולגבי חפציבה דוח מאמצע 1924 שהראה שכבר העבירו יותר מ 80% - בנוסף היו ראיות נוספות במסמכים שבהם כתבו מנהלי הקק"ל על ההסכמים עם המתיישבים, והסכם לגבי חפציבה שהיה כתוב בו במפורש שהכספים נאספים תמורת קבלת השטח בחכירה העוברת בירושה – שבמקומות רבים הוזכר שגם לבית אלפא היה הסכם כזה).
ציטוט
+13 #3 לאה נהוראי 2019-03-07 22:56
ולי עצוב שבכלל הגשנו ערעור. וכפי שטענתי בפני מי שקיבל את ההחלטה, החלטה שכזו מן הראוי שהייתה מתקבלת ע"י כלל הציבור. ולא לאחר "שהחלב נשפך" משתפים אותנו בהשתלשלות האירועים.
קצת תמימות לחשוב שהיה לנו איזה שהוא סיכוי לזכות בתביעה בבית משפט כשאין לנו מסמך אחד חתום להוכיח את טענותינו.
יש מי שזכה... אלה עורכי הדין שטענו שיש סיכוי לזכות בתביעה.
ציטוט
-6 #2 נטלי 2019-03-07 08:32
האם זה אומר שזה נגמר סופית, או בגלל אי גילוי נאות יש לנו סיכוי להחליף שופט ולקבל משפט חוזר?
ציטוט
-12 #1 ריקה שובל 2019-02-28 15:55
האמת שכנראה באמת הפסדנו בגדול, התנועה הקיבוצית הלכה לעולמה ולא תחזור יותר. עכשיו אנחנו באמת כבר גדולים. עצוב לי שלא הצלחנו בתביעה, ואין כבר הזדמנות נוספת.
ציטוט

הוסף תגובה