דצמבר 2006

דור אליוט
3.4.1972 – 25.11.2006

דור אליוט, בנם של שולה וזאב, אחיהן של רחלי ומירב, נכדם של חיה וחיים פלדנר ז"ל, מוותיקי הקיבוץ, ושל שירלי ומוריס אליוט ז"ל, תושבי ניו-יורק, נולד בי"ט בניסן תשל"ב ונפטר ממחלה ממארת בשבת, ד' בכסלו תשס"ז.
כאשר התבררה מחלתו של דור, הוא וחבריו הטובים מ"בצלאל" בנו אתר באינטרנט במטרה להשיג אמצעים לטיפול.
באתר זה כתב דור על עצמו:
"נולדתי לפני 34 שנים בבית-אלפא. התחנכתי על פי הדרך של "החינוך המשותף" – מבית התינוקות ועד לסיום היסודי גרתי בנפרד מההורים. בתיכון עברתי עם בני קבוצתי לפנימיה האזורית, תקופה שהייתה מאוד לא קלה עבורי. במהלך שרותי הצבאי חל שינוי בגישתי לחיים – בחרתי להגשים את עצמי ולמצות את הפוטנציאל שקיים בי כבן אדם.
כשהשתחררתי, חזרתי למשק והתחלתי לעבוד בבריכות הדגים של הקיבוץ. במקביל השלמתי בגרויות והוצאתי רשיון נהיגה. כשהרגשתי שהתפתחתי והשלמתי את הדברים שרציתי בקיבוץ, הגיע השלב הבא, בו יצאתי לטייל בעולם. איני יכול לומר למה ציפיתי מהטיול הזה, אבל נדבקתי ב"חיידק" המסעות וההרפתקאות. חזרתי לארץ לאחר שנה וחצי בהן טיילתי בנפאל ובהודו, עבדתי על ספינת דייג באלאסקה ונסעתי בטרמפים בדרום אמריקה. חיידק הנדודים המשיך לבעור בי וחזרתי לעוד סיבוב של שנה במחוזות המרוחקים של אוקיאניה.
אך הפעם יצאתי עם החלטה לחזור ולממש את הכשרונות שלי לדרך חיים ומקצוע יצירתי. בחרתי ללמוד עיצוב גראפי ב"בצלאל". תכננתי את מסלול טיולי כך שאחזור לבחינות הקבלה. למרות שלא היה לי מושג רב על מה מדובר, הצלחתי להתקבל ללימודים, אותם סיימתי לאחר חמש שנים אינטנסיביות, אך מלאות בתכנים חדשים ובעשייה. אני שמח ושלם בבחירה שעשיתי בדרכי המקצועית. בתחילת השנה עברתי לת"א, התחלתי לעבוד ב-ICQ כמעצב גראפי.
באותה תקופה התחילו אצלי כאבים בחזה במהלך הנשימה. לאחר בדיקות ממושכות התבררה התמונה לגבי מחלתי.
המחלה הופיעה אצלי במהלך דרמאטי לאחר שנים של פעילות וקטעה את מסלול חיי בדרך להתחלה חדשה. כשאני מביט על חיי, איני רואה איך הייתי עושה משהו אחרת. אני שלם בתוכי עם כל מה שעשיתי.
אני רואה במחלה הזאת שיעור שאותו אני הולך לעבור וממנו אלמד, כמו כל דבר שעשיתי עד היום, להמשיך ולהיות ער לדרך ולחיים.
הייתי רוצה לנצל גליון זה כדי להודות לכל החברים שרכשתי בתקופת חיים זאת והתגלו כחברי אמת, שעזרו לי ברגעים החשובים באמת; ולמשפחתי, העומדת לצידי ותומכת בי לאורך כל הדרך".

כבר לא הארץ הנידחת

עפרה ועוזי בהט ביקרו לאחרונה בסין, בטיול מאורגן ("למופת") שארך 19 ימים, התפעלו מהערים הגדולות ("שנחאי היא כמו מנהטן, רק יותר יפה!"), מהמופעים התרבותיים, מאתרי התיירות (כמו החיילים מטרקוטה), נדהמו מהחומה וכמעט הלכו לאיבוד בין המיליונים הזורמים כל העת ממקום למקום.

החיים הטובים

ניר אגם, בעלה של גלי הרפז, עוסק בתחומים שונים של הטיפול המשלים, שנקרא בעבר אלטרנטיבי והיום עומד בזכות עצמו. בין היתר מציע ניר צ'ופר – עיסוי תאילנדי כמתנת יום הולדת! רק תתקשרו והכיף בביתכם.

מזל טוב
לעפרה ועוזי בהט
לעינת וינון
ולכל המשפחה
ברכות להולדת הבן-הנכד

לרעיה ומשה לוי
לנעמה ואֶריק בהולנד
ולכל המשפחה
ברכות להולדת הבת-הנכדה

לקרן ואילן אליהו
לריבה, חנוך
ולכל המשפחה
להולדת הבת יובל

מאבק על ערכים

אהרון ארז הוביל את השינוי בקיבוץ ובאופן טבעי הוזעק כעת לסייע למינהלת השינוי בעבודתה. איך רואה אהרון את החלטת הקיבוץ לפני שנה וחצי? מה היה רוצה לשנות ולשפר במודל שהתקבל? שיחה עם אדם המעריך את תפיסת עולמם של רבים מחברי בית-אלפא ומאמין ביכולתו של הקיבוץ לשפר את המודל, תוך שמירה על ערכים וצביון. הוביל את השינוי בקיבוץ ובאופן טבעי הוזעק כעת לסייע למינהלת השינוי בעבודתה. איך רואה אהרון את החלטת הקיבוץ לפני שנה וחצי? מה היה רוצה לשנות ולשפר במודל שהתקבל? שיחה עם אדם המעריך את תפיסת עולמם של רבים מחברי בית-אלפא ומאמין ביכולתו של הקיבוץ לשפר את המודל, תוך שמירה על ערכים וצביון.